Blogginlägg

Först ut - Zelda

2020-01-19 22:23

Jaha, då var den här - löpperioden. Den har varit "på G" minst en månad nu och som jag misstänkte blev det Zelda som drog i gång det hela. Det är 7 månader sedan hon löpte, så det var mest logiskt. Sedan har hon varit mer eller mindre påverkad ett bra tag nu, med diverse mystiska ideér. Som tillexempel att hon vill ligga under skrivborden, antingen i källaren eller på Daniels rum.

Då hon lyckades öppna ytterdörren för ett tag sedan, har hon förstås förstått att det är handtaget man skall klösa på. Så hon klöser/klättrar på både källardörren och Daniels dörr. Källardörren lär hon inte få upp i och med att den öppnas mot henne, men Daniels dörr har hon lyckats med. Hade gärna sett att hon inte skulle lyckas med det så att hon slutade med klösandet - hon kommer dessvärre att märka dörrarna en hel del...

Idag har vi varit ute och skottat snö, borde vara nästan 3 dm som kom under gårdagen/natten. Då hundarna var full i snö/is så fick de hoppa i badkaret då vi kom in så passade jag på att tvätta av Zelda, Frida & Polly och har sedan klippt ner de med maskin. De torkar betydligt fortare med kortare päls och så mild vinter som vi har i år, är det ingen fara att de kommer att frysa. Blir det kallare får täckena komma på. Så nu har jag 3 sport-o-gotto. Skall skicka in skären på slipning innan jag tar Mizzie. Har tänkt skicka skär & saxarna en längre tid nu, men det kommer alltid något emellan. Men nu dröjer det ett tag innan de behövs så förhoppningsvis kommer jag till skott.

 


Nytt år - ny start

2020-01-18 20:46

Så här halvvägs in januari, kan jag konstatera att alla hundsporter dragit igång sina verksamheter efter juluppehållet. I söndags var det nosework premiär, i onsdags startade vi rallylydnaden och idag var det dags för agilityn. Det känns både roligt och "jobbigt" att se oxveckorna framöver. 

Jag behöver moroten att se tävlingsdatumen närma sig, för att få energi till träningarna. Men i vinter är det brist på tävlingstillfällen, eller så är tävlingarna så långt bort att det blir för gruvensamt att åka. På rallyn i onsdags planerade vi tävlingsdatumen framöver. Det är mycket som skall klaffa:
- inga andra tävlingar inom samma gren i Övre Norrland (ÖND)
- helst inga andra tävlingar inom andra grenar heller, då vi antingen vill tävla själva eller tappar ekipage som väljer att tävla inom andra sporter
- nyckelfunktionärerna (tävlingssekreterare, skrivare) kan inte ha jobbhelg - de jobbar oregelbundna arbetstider både dag & kväll respektive vardag & helg.
- vi skall få tag på en domare som är ledig
- dessutom skall hallen vara ledig och inte bokad för andra aktiviteter
Vi fick i alla fall ihop en helg i februari och en helg i april samt sommartävlingen första helgen i juli.

Närmast i agendan är att bestämma om jag skall anmäla till nosework i Vännes eller agility i Skellefteå helgen 8-9/2 eller om jag skall stanna hemma. Missade såklart att anmäla till utställningen i Torneå den 8/2. Närmaste utställningen vi kunde delta i, dessutom med en lagottoauktoriserad domare - surt!

Ikväll kan jag dock med gott samvete sätta mig och titta på fortsättningen av "Virgin river" som jag började sträck se igår kväll. Zelda & Mizzie har varit på sparktur och Frida & Polly har varit på agilityträningen. Alla är nöjda och har slocknat lite överallt. Snön har dalat hela dagen, så det känns skönt att slippa långpromenaden i kväll och pulsa fram i 1,5 dm nysnö.

 


Agilitypremiär

2020-01-11 19:34

Idag var det dags att inviga tävlingsåret 2020. Agility i Harrbäckens ridhus, Piteå. Frida och Polly var anmälda, 3*Agilityklass stod på programmet.

Jättefint ridhus, med bra underlag. inte så kallt, då det var uppvärmt. Många Kalix ekipage som fick många fina pallplatser/pinnar.

Våra resultat:

POLLY
Klass 1A - 5 hinderfel + 0,18 tidsfel=5,18 fel - 5:e plats (av 11 starter)
Klass 1 B - 0 fel + 6,16 tidsfel=6,16 fel - 3:e plats (av 11 starter)
Klass 1 C - 0 fel + 0 tidsfal=0 fel - 3:e plats (av 10 starter). Ingen pinne då det inte var fler starter...

FRIDA
Klass 1 A - 5 hinderfel + 1,5 tidsfel=6,5 fel - 4:e plats (av 4 starter)
Klass 1 B - Disk (A-hindret drog mer än slalom...)
Klass 1 C - 0 fel + 0 fel=0 fel - 2:a plats (av 4 starter). Ingen pinne då det inte var fler starter...

Summering: Jag är jättenöjd med dagen. De kunde hålla bra fokus på banan trots att vi var i ett ridhus, med hästskit och andra störningar. De fixade alla balanshinder/kontaktfält. Slalomen går bättre och bättre och tas mer och mer självständigt. De fixade var sitt lopp utan hinderfel och UTAN TIDSFEL! Jag klarade att hålla 3 banor i huvudet, trots att de i princip bestod av samma hinder men med olika sträckning. Det var roliga banor med lagomt klurigheter för klass 1.

Stort grattis till alla Kalix ekipage med fina resultat och till Theres & Rocky, Leif & Vilja, Yvonne & Didi, Tommy & Maya, Sandra & Hulda och Amanda & Nillie som tog pinnar.

PART_1578745260820

 


Hälsning från Selma

2020-01-04 19:17

Fick några bilder på Selma, från första kullen. Hon har blivit storasyster och tar jobbet på största allvar...

Selma

Selma

Tack för dom, det är så roligt när det dimper ner bilder på de utflugna "valparna" (idag 4,5 år).

 

 

 


Hälsning från Pollys karameller

2020-01-02 19:05

Bonnie tar det med ro, när "syrran" vill ha rumpvärmare...

Resized_20200102_190226_6558

 

Även från Eris har det kommit en hälsning...

received_606709120078407 (2)

Eris

 

 


I väntan på "nått gott"

2020-01-01 19:03

Bäst att sova i matskålen, så man inte missar när något ramlar ner i den, tycker Zelda...

200101 Zelda

 

 

Blogghistorik

«februari 2020»
måntisonstorfrelörsön
0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
242526272829

Senaste inlägg
Rallyhelg
Agility
Än hänger hon med
Lydnadstävling
Cari kurs
Barnaktivitet
Rally dag 3
Rally dag 2
Rally dag 1
Föreläsning

Arkiv
2023
2022
2021
2020
  •    December
  •    November
  •    Oktober
  •    September
  •    Augusti
  •    Juli
  •    Juni
  •    Maj
  •    April
  •    Mars
  •    Februari
  •    Januari
  • 2019